Nie brakuje nam ludzi z pasją do biznesu

Trwający od września program dla małych firm z globalnymi ambicjami THINK BIG wkroczył w kolejny etap. Organizator konkursu – UPC Biznes – ogłosił listę półfinalistów II edycji programu THINK BIG.

17Najważniejszym tegorocznym kryterium zakwalifikowania do programu było funkcjonowanie firmy – uczestnika konkursu – w innowacyjnym modelu biznesowym lub oferowanie przez nią innowacyjnego produktu. Przedsiębiorcy zakwalifikowani do następnego etapu programu to m.in. producenci tworzyw sztucznych w technologii druku 3D, wynalazcy robota rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych, kreator interaktywnych instalacji multimedialnych, autor aplikacji do zarządzania projektami dla branży kreatywnej, twórcy oprogramowania informatycznego dedykowanego dla sektora edukacji, czy … producent biodegradowalnych naczyń z otrąb. Wszyscy w nieszablonowy, kreatywny sposób odpowiadają na potrzeby współczesnych konsumentów, wpasowując się w wyspecjalizowane nisze rynkowe, których istnienie jeszcze kilka temu ciężko byłoby sobie wyobrazić.

W selekcji nadesłanych zgłoszeń UPC Biznes wsparł partner merytoryczny programu THINK BIG, SpeedUp Venture Capital Group. Droga do półfinału II edycji konkursu została w ten sposób otwarta przed 30 projektami. Tożsamość ostatniego, 31. ogniwa układanki jest znana już od pół roku – to zwycięzca warsztatów Startup Sprint b4 Think Big z kwietnia 2014 roku, czyli Flayers App – producent nowatorskiej aplikacji, wykorzystującej pulpity smartfonów i tabletów, jako nośniki treści reklamowej.

Bezpośrednią inspiracją do powstania THINK BIG była tocząca się od kilku lat dyskusja na temat poziomu innowacji polskich firm. Choć w dyskursie publicznym istnieją różnice poglądów w tej sprawie, UPC Biznes – jako firma, która od początku swojego istnienia uważnie przygląda się sytuacji panującej na rynku rodzimych małych firm, postanowiła zainicjować program, który umożliwi tym najbardziej ambitnym i konkretnym inicjatywom pozyskanie potrzebnego rozgłosu oraz środków na dalszy rozwój – mówi Agnieszka Zawistowska, Dyrektor UPC Biznes. – Przy wyborze półfinalistów, podobnie jak w zeszłym roku, skupiliśmy się na takich kryteriach wyboru jak koncepcja pomysłu, realność jego wdrożenia, źródła przychodu firmy i koszty związane z jego realizacją – dodaje.
Pierwszy etap konkursu, zakończony na początku listopada 2014 roku, polegał na opisaniu, za pośrednictwem aplikacji konkursowej, dostępnej na stronie www.thinkbig.upc.pl, planów rozwoju firmy. W II etapie, trwającym do stycznia 2015 zostanie wyłonionych dziesięciu finalistów, którzy wezmą udział w wielkiej gali finałowej THINK BIG na początku lutego 2015. Wcześniej półfinaliści programu będą zobowiązani nagrać i umieścić na portalu YouTube lub Vimeo krótki film lub animację promujący ich pomysł. Na przestrzeni grudnia i stycznia, o przyszłości zgłoszonych projektów zadecydują – obserwatorzy profilu THINK BIG na facebooku i jury konkursu: do finału zakwalifikuje się pięciu półfinalistów, których materiał zostanie najwyżej oceniony przez komisję konkursową oraz pięciu uczestników z najwyższą liczbą głosów od fanów.

Główną nagrodą tegorocznej edycji konkursu jest 40 000 zł na rozwój zwycięskiego projektu, i dwie nagrody po 20 000 zł dla laureatów 2. i 3. Miejsca. Wszyscy finaliści zostaną też nagrodzeni indywidualnymi sesjami mentorskimi z wybranymi jurorami konkursu.

Pierwsza edycja programu THINK BIG miała miejsce na przełomie 2013 i 2014 roku, a jej laureatami zostali m.in. twórcy IzzyBike – projektu komercjalizacji roweru bez łańcucha.

Źródło: http://biznes2biznes.com/?strona=b2b-info&kat=18&id=1379